Spreewald (Sprévský les) se v jazyce původních obyvatel (Sorben/Wenden, po našem Lužických Srbů) jmenuje Blata/Błota = bažiny. Jedná se o lesnatou oblast na jihovýchodě Braniborska asi 100 km od Berlína a asi 100 km na sever od Drážďan. Je bohatá říčními kanály a podmáčenými loukami. Krajina Spreewaldu byla formována v době ledové, v posledním, tzv. pleistocénním glaciálu. Po jeho skončení došlo ke vzniku říčních ramen. Přirozené i umělé říční kanály mají celkovou délku téměř 1000 km. Příroda je velmi různorodá a bohatá. Zachovala se zde flóra a fauna ve své pro střední Evropu jedinečné rozmanitosti: žije zde přibližně 18 000 živočišných a rostlinných druhů. Dají se obdivovat a zažít z pramice, pěšky nebo z perspektivy kola. Hodiny je možné nerušeně chodit nebo projíždět nekonečnými lesy jedné z největších souvislých lesních oblastí Evropy.

Oblast Spreewaldu má vysoký podíl srbského obyvatelstva.

V roce 1991 byl Spreewald vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO. Je kuriózní, že vyhlášení Přírodní rezervace Spreewald 12. září 1990 bylo posledním aktem tehdejší vlády NDR. O několik týdnů později NDR přestala existovat.

Povrchová těžba hnědého uhlí byla začátkem 90. let ukončena a na revitalizovaných plochách vznikla např. velká jezera a turistická centra. Projížďky na pramicích vodním labyrintem, který tvoří říční ramena, jsou již více než sto let turistickou atrakcí.


 

Gurken-Radweg (Okurková cyklostezka)

Trasa v délce 250 km vede po dobře vyznačených asfaltových nebo štěrkopískových válcovaných cyklostezkách, kratší pasáže vedou také lesními cestami. Stezka se vine podél malebných a pitoreskních vodních toků a tradičních záhonů s okurkami a zeleninou, které jí daly také jméno. Vánek historie je v muzeích a na statcích sprévských obcí, jako např. Gurkenmuseum v Lübbenau nebo Lehde. K vyvrcholení cesty patří pro nadšence bezesporu návštěva farmy nebo konzervárny, kde se okurky nakládají a samozřejmě ochutnávají.

Příjezd:

Přes A13 (E55) Dresden – Berlin nebo jižněji A15 (E36) Autobahndreieck Spreewald – Forst.Vzdálenost z plzně: 320 km

Holandsko putování za květinami a sýrem

Volendam a Marken

Volendam a Marken, bývalé rybářské vesničky na břehu jezera Markermeer se starobylou atmosférou, malými rybářskými příbytky v úzkých uličkách a obyvateli, kteří dosud s oblibou nosí dobové kroje. Na hrázi se můžete pokochat pohledem na kotvící lodě a pochutnat si na některé z místních rybích specialit. . Zastavení v ukázkové sýrárně výroby sýrů Edam a Gouda Alida Hoeve u Volendamu – výklad, degustace a možnost nákupu sýrů. Otevřeno celoročně, vstup je zdarma.

Alkmaar Sýrový trh

Koná se každý pátek od dubna - září Alkmaar

Sýrové trhy v městečku Alkmaar probíhajíjiž od konce 16. století a do dnešní doby se udržely staleté tradice spojené s trhem. Jednotlivé bochníky jsou pečlivě váženy a potom je smluvně určována jejich cena. O městě Alkmaar v západní části Holandska se dá říci leccos, avšak i každé malé dítě je zná především z barvami hýřící fotografie tradičních sýrových trhů.

Zde totiž m.j. probíhá sýrařská soutěž, při níž se obrovské bochníky skvělého holandského sýra s fascinujícím mistrovstvím transportují na závěsných vahadlech Každoročně v sezoně se tato atrakce dá spatřit vždy v pátek od 10:00 do 12:30 hodin před historickou vážní budovou ze 14. století. Kdo ji nespatřil, nezná Holandsko. Alkmaar je však zajímavý nejen touto jedinou atrakcí. Někdejší rybářská osada byla během staletí svědkem významných historických událostí. Často byla obléhána, neboť tudy vede Severoholandský průplav a síť grachtů,  r. 1799 tu Napoleon porazil  spojená rusko-britská vojska. Při prohlídce města nelze vynechat gotický kostel sv. Vavřince z 15. století, Muzeum sýra (Kaasmuseum) a Muzeum piva (Biermuseum De Boom). U náměstí je možné nastoupit i do člunů a projet se po kanálech. Cena projížďky 5,- eura na 45 minut .

Skanzen Zaanse Schans. Zaandam-větrné mlýny a dřevěné domky

Zaanse Schans je restaurovaná historická vesnice - skanzen obytných a hospodářských staveb v oblasti Severní Holandsko v Nizozemsku. Dokumentuje historii jedné z nejstarších průmyslových oblastí Evropy.S rekonstrukcí vesnice Zaanse Schans, která se nachází na břehu řeky Zaan poblíž města Zaanstad, se započalo po roce 1945. Tato fascinující osada dává jedinečný dojem jak vesnice musela vypadat v 17. a 18. století.
Skanzen obsahuje soubor typických zelenobílých dřevěných domů a mlýnů s původními dílnami na výrobu dřeváků a sýrů. Dále jsou zde specializované historické obchůdky a pekárna. Z dalších průmyslových staveb jmenujme mlýn na lisování oleje z roku 1673 a mlýn na tření barev z roku 1784. Poblíž vesnice se ještě nachází několik muzeí a centrum služeb pro turisty. K možnostem patří i půjčení lodi pro vyjížďku po řece Zaan.

Keukenhof:

Keukenhof je největším květinovým parkem v Holandsku i Evropě.Od 22. března - 20. května 2012 Základy květinového parku byly položeny již v roce 1830, pro veřejnost byl otevřen v roce 1950. Na 32 hektarech u vesničky Lisse pouhých 24 zahradníků nechá každoročně na jaře vykvést 6 - 7 milionů cibulovitých květin, sázených do země ve třech vrstvách podle období květu (krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty). Jedinečná seskupení květin s různými trvalkami v zeleni členitého parku s vodními plochami, kvetoucími keři, starými stromy a uměleckými pracemi sochařů utváří neopakovatelnou podívanou. Ve čtyřech pavilonech areálu Keukenhofu se konají květinové výstavy a soutěže o nejkrásnější výpěstky. Kromě nekonečných lánů tulipánů zde uvidíte především begonie, mečíky, chryzantémy, jiřiny, růže a také exotické rostliny.

Scheveningen:

Bývalé rybářské vesnice, dnes luxusních přímořských lázní, procházka po elegantní promenádě s vyhlídkou na Severní moře. Scheveningen - nejvýznamější mořské lázně.Předměstím Den Haagu jsou příměstské lázně Scheveningen, které jsou bývalou rybářskou osadou.Dnes jsou typickým přímořským letoviskem, s dlouhými písečnými plážemi, kasínem i dlouhým molem, které hluboko vystupuje z pevniny do moře. Na konci vyhlídkového mola je vyhlídková věž. Na pláži je řada restaurací, obchůdků

Park Madurodam : areál miniaturních modelů nizozemských pamětihodností, kde uvidíte všechno, co dělá Nizozemsko zajímavým, včetně toho, co by jinak zůstalo nepoznané.Zde v Madurodamu se můžete inspirovat co dalšího v Holandsku navštívíte

 

 

 

Německo termální Lázně + Ga-Pa

A